Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza (lub ogólna, bo i taka nazwa jest w użyciu) to szeroki dział zajmujący się najważniejszymi usługami związanymi z chorobami jamy ustnej i z jej prawidłową higieną. Dwa główne działy stomatologii zachowawczej to leczenie ubytków w zębach oraz profilaktyka próchnicy zębów.

Jeżeli chodzi o leczenie ubytków, to stomatologia zachowawcza zajmuje się usuwaniem zmienionych chorobowo tkanek zęba, zakładaniem wypełnień, odbudową korony zębowej, leczeniem pourazowym oraz endodontycznym. Natomiast w dziedzinie profilaktyki ma Pacjentom do zaoferowania przede wszystkim gabinetową higienizację zębów, w skład której wchodzą takie zabiegi jak skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja.

Zalecenia

Jak leczy się próchnicę?

Sposób leczenia zależy od stopnia rozwoju próchnicy. Jeżeli jest ona dopiero w początkującym stadium i dotyczy wyłącznie szkliwa zęba (czyli przyjmuje postać tak zwanej plamy próchnicowej), wówczas stosuje się nieinwazyjne metody, bez borowania. W takim przypadku podejmuje się działania odwracające proces demineralizacji szkliwa, stosując w tym celu najczęściej fluorowe preparaty.

Jeżeli zmiany próchnicowe obejmują jednak już nie tylko szkliwo, ale również znajdującą się pod nim zębinę, leczenie przebiega inaczej. Należy usunąć zmiany próchnicowe za pomocą wiertła dentystycznego, a następnie odtworzyć brakującą część zęba, zakładając wypełnienie (potocznie zwane plombą).

Jeżeli próchnica jest jeszcze bardziej rozwinięta i dotarła do miazgi, powodując jej zapalenie, wówczas rozwiązaniem jest leczenie kanałowe, polegające na usunięciu miazgi z kanałów zębowych, a następnie szczelnym ich wypełnieniu odpowiednim materiałem i odbudowie brakującej części zęba.

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Nie ma sprawy! Jesteśmy tu dla Ciebie! Skontaktuj się z nami klikając w przycisk poniżej:

Jakie wypełnienia?

Duże znaczenie w stomatologii zachowawczej ma to, jakie wypełnienia zębów zostaną zastosowane. Standardem są obecnie wypełnienia kompozytowe. Kompozyt to materiał składający się z bardzo drobnych cząsteczek szkła rozprowadzonych w spoiwie żywicznym. Wypełnienie zęba z niego wykonane jest światłoutwardzalne, co oznacza, że uzyskuje docelową twardość dzięki naświetlaniu specjalną lampą.

Wypełnienie kompozytowe zęba charakteryzuje się dobrą estetyką - jego barwa może być doskonale dobrana do naturalnego koloru zęba. Zaletą takich wypełnień jest też to, że są one nakładane warstwowo, dzięki czemu można oszczędzić dużą część zdrowej tkanki.

W naszym gabinecie mamy w ofercie również wypełnienia wysokoestetyczne. Jest to jedno z nowszych rozwiązań w stomatologii zachowawczej. Wypełnienie to zbudowane jest z nano-hybrydowego materiału kompozytowego doskonale odtwarzającego strukturę naturalnego szkliwa. Mogą oneimitować je nie tylko pod względem koloru, ale też przezierności i innych optycznych właściwości - ma identyczny z naturalnym szkliwem współczynnik załamania światła, w podobny sposób pochłania energię świetlną i ją wypromieniowuje.

Mamy do zaoferowania również światłoutwardzalne wypełnienia o wysokiej estetyce, pozwalające uzyskać bardzo dobry wizualny efekt. W przeciwieństwie do tradycyjnej techniki warstwowego wykonywania wypełnień, tutaj wystarczy zastosować jedynie dwie warstwy kolorystyczne. Wypełnienia te są szczególnie polecane do zębów przednich i bocznych.

Stomatologia zachowawcza Żyrardów


Infiltracja próchnicy - leczenie próchnicy powierzchniowej

W Supradent dysponujemy nowoczesnym materiałem , który w nieinwazyjny sposób leczy próchnicę powierzchniową. Icon to płynna żywica. Po pokryciu tym preparatem zmienionej chorobowo powierzchni zęba, wnika on w porowatą strukturę szkliwa. W ten sposób powstrzymuje próchnicę i zabezpiecza ząb przed rozwojem choroby.

Co możesz teraz zrobić?

Zapobieganie i leczenie próchnicy jest kluczowe dla zdrowia Twoich zębów. Dlatego nie zapominaj o regularnych wizytach higienizacyjnych i przeglądach stomatologicznych, a w razie problemów z zębami od razu umów się na wizytę w Supradent - możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer 46 831 88 88 lub wypełniając formularz.

Zadzwoń: 46 831 88 88